p/Q closed loop amplifier VT-VACAP-500-20/V0...
Suitable for controlling high-response valves with installed electronics
Amplifier with additional electronics (daughter card)
Analog amplifiers in Europe format for installation in 19" racks
Valve position control with PID behavior
Short-circuit-proof outputs
External shut-off for pressure controller
Suitable for pressure sensors (1...6 V, 0...10 V, 4...20 mA), see data sheet 30271
Supply for pressure sensors
Cable break detection for pressure sensor
Type / version |
VT-VACAP-500-20/V0 | VT-VACAP-500-20/V0/2CH | |||
Supply voltage |
nominal 24 V= battery voltage 21...40 V, rectified alternating voltage Ueff = 21...28 V (single-phase, full-wave rectifier) |
Smoothing capacitor, separately |
Current consumption, max. |
mA |
220 mA | ||||
| Basic card | Daughter card | ||||
Pressure sensor (1…6 V/0…10 V) |
b26 – ref. b28 | b16 – ref. b18 | |||
Pressure sensor (4…20 mA) |
b24 – ref. b28 | z14 – ref. b18 | |||
Pressure sensor supply ‒ V |
z6 (+15 V)/b8 (0 V) | ||||
Pressure command value (0…10 V) |
b12/b14 (0 V) | z12/z10 (0 V) | |||
External controller shut-off |
z28: 6...40 V= | b10: 6...40 V= | |||
External controller enquiry |
z26: 24 V=, max. 20 mA | z24: 24 V=, max. 20 mA | |||
Monitor signal pactual |
z16: 0...10 V= | z18: 0...10 V= | |||
External channel change mode |
z30: 6...40 V= | ||||
Flow command value |
z22: 0...±10 V= b22: 0 V |
z20: 0...±10 V= b22: 0 V |
Potentiometer supply |
z32: +10 V, max. 10 mA | ||||
Outlet |
UAI; b4/b8 (0 V): 0...±10 V Last RL > 1 kΩ |
UAII; b6/b8 (0 V): 0...±10 V Last RL > 1 kΩ |